Wiosenny zjazd OT 51 Brody 2018

W pięknie położonym ośrodku nad zalewem w Brodach Iłżeckich odbył się kolejny zjazd członków i sympatyków krótkofalarstwa oddziału PZK OT 51. Pogoda właściwie dopisała a frekwencja jak na okres przedświąteczny była OK. Powitanie uczestników przez prezesa Pawła SP7SP trochę

wiadomości bieżących i prezentacja przygotowana przez Pawła SQ5LTL na temat pracy VIA "remote station". Ten sposób zdalnej pracy wzbudza wiele kontrowersji i niedomówień. Kolega Paweł w sposób praktyczny zademonstrował na czym taka praca polega, podał też jaki jest jej status prawny oraz jakich używać znaków w przypadku gdy operator korzysta ze swojej stacji lub obcej na innym terytorium. Wiele było pytań, dyskusja, następnie jak zawsze wspaniały obiad i wolne wnioski nad zalewem przy piwku. Oczywiście nie zabrakło na zjeździe członków klubu w osobach Janusz SP7MFY, Stanisław SP7CXV, Krzysiek SP7MFR, Józef SP7CKU, Krzysiek SP7VTT.

Więcej zdjęć w dziale Galeria - Zjazdy OT PZK

Do spotkania na następnym zjeździe a przy okazji wszystkim krótkofalowcom i ich bliskim Zdrowych i Wesołych Świąt Wielkanocnych życzy

Prezes klubu SP7PFD Stanisław SP7CXV

 

Krótkofalowcy na prezentacji z okazji dni technika w Zespole Szkół Zawodowych nr 2

Jak co roku na zaproszenie Pani Dyrektor ZSZ Nr 2 stare Technikum Mechaniczne członkowie klubu krótkofalowców SP7PFD przy SDK Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej przeprowadzili w dniu 09.05.2018 prelekcję na temat historii powstania oraz pierwszych początków radia z wykorzystania tego wynalazku w radiofonii, szeroko pojętej łączności radiowej z telefonią komórkową włącznie oraz praktyczny pokaz na żywo techniki pracy na radiostacji krótkofalowej. Uczniowie klas o profilu informatyczno-elektronicznym wysłuchali prelekcji prezesa klubu znak krótkofalowy SP7CXV na tematy radiowe, możliwości

wykorzystania łączności amatorskich sieci krótkofalowych i ich umiejętności do niesienia pomocy w razie klęk żywiołowych gdy telefonia komórkowa jest zablokowana. Część praktyczną pokazu realizowali koledzy członkowie klubu Janusz SP7MFY oraz Radek SQ7RAD, który jest stosunkowo młodym członkiem klubu a prezentuje wysoki poziom operatorski w szczególności w łącznościach cyfrowych (połączenie radiostacji krótkofalowej z komputerem). Zainteresowanie prelekcją oraz pokazem było spore. Kilku słuchaczy wyraziło chęć odwiedzenia klubu by bliżej zapoznać się z tematyką poruszaną na zajęciach. Należy podkreślić, że prezenterzy to też wychowankowie tej szkoły co wyraźnie podkreśliła pani dyrektor. Z mojej strony serdeczne dziękuję kierownictwu ZSZ nr 2 przy ul. 1-go Maja za możliwość zaprezentowania tego wspaniałego hobby jakim jest krótkofalarstwo. To nie tylko wspaniała zabawa lecz praktyczne korzyści dla społeczeństwa w trudnych warunkach.

Zdjęcia w dziale Galeria - Inne wyprawy klubowe

Prezes klubu SP7PFD Stanisław SP7CXV

 

Wykus 2018

Tradycyjne klub SP7PFD organizuje pracę terenową pod znakiem SN0AK z "Wykusu" miejsca zgrupowań partyzanckich AK "Ponury Nurt"w dniach od 13.06.2018 w godzinach popołudniowych do 17.06.2018 do południa. Główne uroczystości oraz msza polowa odbywają się 16.06.2018 sobota w związku z tym aby się tam dostać należy przyjechać wcześniej. W sobotę nie dojedzie się na miejsce chyba że wcześnie rano. W sobotę harcerki serwują grochówę za niewielką opłatą oraz napoje. Prowiant najlepiej zabrać ze sobą bo na miejscu do soboty nic tam się nie kupi. Dojazd z Wąchocka lub Bodzentyna na Siekierno .

Zapraszamy koleżanki i kolegów krótkofalowców oraz ich sympatyków do tego pięknego uroczyska leśnego.

Prezes klubu SP7PFD Stanisław SP7CXV

 

Kolejna coroczna wyprawa klubu SP7PFD na Wykus to już historia.

Drugi weekend czerwca rocznica śmierci płk. J. Piwnika "Ponurego" w miejscu zgrupowań partyzantów AK na Wykusie odbywają się uroczystości upamiętniające walkę oddziałów AK na tym terenie, dla krótkofalowców istotne jest to, że pod osłoną oddziału działała radiostacja okręgu "Jodła" pod dowództwem insp. "Jacka" skąd to nadawano i odbierano długie szyfrogramy z Londynu i Brindisi. Aby uczcić pamięć operatorów tej radiostacji koledzy krótkofalowcy z klubu SP7PFD corocznie organizują pracę okolicznościowej radiostacji o znaku SN0AK. Tak też było i w tym roku.

Od 13.06 - 17.06.2018 koledzy klubowi Janusz SP7MFY, Janusz SP7UWB, Grześ SQ7BCL, Przemek SP7WOP, Andrzej SP7EUO, przelotnie Paweł SQ7IKP, Grześ SQ7OEK oraz w sobotę Stanisław SP7CXV to byli główni operatorzy SN0AK a pomagali koledzy Paweł SP7GTU z Ostrowca, Maciek SP7WOC ze Skarżyska, Robert SP7VUG z Suchedniowa oraz koledzy Rafał SQ7BCZ, Marcin SQ7DRN z Radomia. Koledzy z Radomia mieli też swoją radiostację gdzie pracowali pod własnymi znakami. Mimo bardzo słabych warunków propagacyjnych SN0AK nawiązał sporo łączności emisjami CW, SSB oraz Digi włącznie z FT8 z naciskiem na łączności krajowe SSB. Tak przed uroczystościami, które były w sobotę jak i po obozowisko łącznościowców odwiedziło sporo uczestników w tym harcerze, którzy to są organizatorami tych patriotycznych spotkań na Wykusie. Pogoda dopisała, humory były wspaniałe tak jak i atmosfera wokół całej imprezy plenerowej. Dziękujemy kolegom z ościennych miast za pomoc techniczną i operatorską jak również Nadleśnictwu Suchedniów za umożliwienie pobytu i opał a Straży Leśnej za ochronę.

Więcej zdjęć w dziale Galeria - Wykus historia

Do zobaczenia za rok na kolejnym krótkofalowym spotkaniu na "Wykusie" 2019

Prezes klubu SP7PFD Stanisław SP7CXV

 

Uroczyste spotkanie Białka 2018

W tym roku spotkanie członków i sympatyków klubu SP7PFD na Białce miało trochę uroczysty charakter a mianowicie Stanisław SP7CXV obchodził 50-cio lecie pracy w eterze. Choć spotkanie miało klubowy charakter to gościem honorowym był stary kolega jubilata Jurek SP7CVW, który to wręczył mu z okazji 50-ciu lat pracy na pasmach okolicznościowy puchar z dedykacją za już oraz złożył życzenia dalszej intensywnej pracy na pasmach krótkofalowych jak i społecznej na rzecz braci krótkofalarskiej. W spotkaniu brali udział koledzy klubowi, którzy oprócz życzeń zdrowia i dalszych lat pracy na pasmach wręczyli drobne upominki między innymi

oryginalny kapelusz kowbojski jak dla szeryfa HI.

Ze swojej strony serdecznie Jurkowi dziękuję za przybycie jak również kolegom klubowym za pobyt, upominki oraz bardzo miłą atmosferę mimo nie zbyt sprzyjającej aury na tym spotkaniu.

Zdjęcia w Galeria - Spotkania na Białce

Prezes klubu SP7PFD Stanisław SP7CXV

 

Klub na zjeździe SPDXC 2018

Tegoroczny zjazd jesień 2018 SPDXC w Hucie Szklanej za nami. Wśród uczestników nie zabrakło kolegów z klubu SP7PFD ze Starachowic. Klub reprezentowali Stanisław SP7CXV, Józef SP7CKU, Andrzej SP7EUO oraz kolega Piotrek. Koledzy brali czynny udział w oficjalnych obradach oraz wymianie doświadczeń z kolegami z SPDXC.

Do zobaczenia w 2019 w Ameliówce też w Górach Świętokrzyskich

Zdjęcia w dziale Galeria - Inne wyprawy klubowe

Prezes klubu SP7PFD Stanisław SP7CXV

 

Zjazd oddziału OT 51 Brody 2018

Tegoroczny zjazd oddziału OT 51 PZK odbył się tradycyjnie w Brodach. Choć termin 03.11.2018 nie był dla wielu zbyt wygodny ze względu na święta frekwencja była nie wielka jak zwykle. Stałych uczestników nie zabrakło z odległych miejscowości jak Tomaszów Mazowiecki, Kozienice. Nie zabrakło też kolegów z klubu SP7PFD ze Starachowic w składzie Józef SP7CKU, Krzysiek SP7MFR, młody klubowicz Radek SQ7RAD, oraz Stanisław SP7CXV z doskoku również Piotr SP7PN. Obrady trwały, potem wspaniały jak zwykle obiad oraz pieczone kiełbaski i tradycyjne ognisko a przy okazji dyskusje krótkofalarskie do późnych godzin.

Do spotkania za rok na wiosnę

Zdjęcia w Galeria - Zjazdy OT PZK

Prezes klubu SP7PFD Stanisław SP7CXV

 

Klubowe spotkanie opłatkowe 2018

Spotkanie wigilijno opłatkowe to w klubie SP7PFD tradycja od lat, tak i w tym roku 20.12.2018 w klubie odbyło się uroczyste spotkanie kolegów by złożyć sobie wzajemnie życzenia zdrowia i pomyślności w nowym 2019 roku. Cieszy fakt że oprócz stałych uczestników pojawili się nowi młodzi entuzjaści amatorskiego radia a wśród nich najmłodszy kolega Piotrek SQ7OS. Spotkanie było okazją do podsumowania odchodzącego roku oraz dyskusji jak zagospodarować nowy

nadchodzący rok, pomysłów jest sporo. Klub był organizatorem wyprawy na "Wykus" i pracy pod znakiem SN0AK to zasługa starszych kolegów Przemka, Janusza. Zmienił się wygląd pomieszczenia klubowego. Wyremontowano łazienkę to zasługa szczególnie młodych kolegów Pawła, Grzesia, Radka, czynna jest radiostacja klubowa, zdobyto dyplom 100-lecia niepodległości, uruchomiono nowe emisje FT8 itp. W spotkaniu brało udział 12-tu uczestników choć nie wszyscy byli ze względu na pracę. Serdecznie dziękuję kolegom za przybycie oraz miłe słowa. Do spotkania za rok oraz życzę spełnienia marzeń w nowym 2019 roku.

Więcej zdjęć w dziale Galeria - Wigilie w klubie

Prezes klubu SP7PFD Stanisław SP7CXV

 

Additional information